logo

12 Ekim 2017

2017 – Yeni Torba yasasında neler var ? Af çıkacak mı? Asgari ücret alanlar…

2017 – Yeni Torba yasasında neler var ? Af çıkacak mı? Asgari ücret alanlar…

Son dakika Yeni Torba Yasası gelişmeleri gelmeye devam ederken binlerce vatandaşı ilgilendiren detaylarda ortaya çıkmaya başladı. 2017 yılı itibariyle hazırlanan “Yeni Torba Yasası” kapsamında özellikle asgari ücret maaş alanlar ve işsizlik maaşı alanlar için düzenleme geliyor. Peki yeni torba yasasında neler olacak? Yasa ne zaman çıkacak? Aflar yeni torba yası ile birlikte gelecek mi? İşte tüm detaylar…

Çıkacak yeni torba yasasında hüküm giymiş mahkumlar için Af söz konusu olmayacak. Resmi bir açıklama yapılmaması ile birlikte 2017 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması beklenmiyor.

İŞTE YENİ TORBA YASA İLE NELER DEĞİŞECEK

(-) Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.
(-) Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.
(-) Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.
(-) Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.
(-) Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.
(-) Terörle Mücadele Kanununa göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.

ASGARİ ÜCRET ALANLARIN MAAŞI DÜŞMEYECEK

Asgari ücretli çalışan açısından bakacak olursak; bu düşüş nedeniyle aylık 1404 lira maaş alan çalışanların eline, Ekim ayında 1374 lira, Kasım-Aralık aylarında da 1328 lira geçecekti. Torba yasa ile Ekim-Kasım-Aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak. Böylece, asgari ücretli çalışan, senenin son üç ayında da 1404 lira almaya devam edecek.

 Bu da şu anlama geliyor ki, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 lira destek sağlayacak.

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Etiketler: » » » »

Yeni Yorumlar Kapalı.

isparta mutlu son masaj