logo

Allah yardımcımız olsun

ali taş yazıları

Türkiye Suriye’de çok hayati bir operasyona daha başladı. Fırat kalkanı harekatından sonra hedef İdlib. İdlib’de Elbab kadar önemli bizim için.

ABD’nin, güya Rakka’nın DAEŞ ten kurtarılması için PKK/PYD’ye yaptığı silah yardımının aylardır devam etmesi, ama Rakka’ya hala ciddi bir saldırının yapılmaması, asıl niyetin Rakka değil Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devletini kurdurmak ve bu devletin yaşaması için Akdenize bir koridor açmak olduğu artık iyice kesinleşti.

Türkiye bu hain planı görür görmez fazla zaman kaybetmeden Fırat kalkanı harekatını başlattı ve Elbab’ta kontrolü sağladı. Bu hamlemiz PKK’nın Afrin’le buluşmasını önledi.

Türkiye bir yandan Silahlı kuvvetler vasıtasıyla fiili emrivakileri önlerken diplomasiyi de ihmal etmedi. Astana zirvesinde Suriye’de ki taraftarlar bir araya geldi ve çatışmazlık alanlarının oluşturulmasını ve bu alanların Türkiye, Rusya ve İran tarafından ortak denetlenmesi karar altına alındı.İdlib ilan edilen çatışmazlık alanlarının dahilindedir.

Astana zirvesinin amacı hem kalıcı barış için adım atmak, hem de sivillerin yaşadığı alanların savaştan zarar görmesini önlemektir. Bu anlaşmadan en fazla Türkiye’nin fayda sağlayacağı tartışılmaz. Elbab’ta güvenliğin sağlanmasından sonra Suriye göçmenlerinin ülkelerine dönmeye başlaması İdlib içinde bir umut oldu.

İdlib’in yumuşak karnı, bu bölgede Özgür Suriye ordusunun gücünden fazla terör örgütlerinin de olmuş olması. Bu örgütlerin El-Kaide bağlantıları olması ABD için bir fırsat, kaldı ki diğer örgütlerin ABD tarafından beslenmesi silahlandırılması da uzak ihtimal değil.

İdlib’in bu homojen yapısı ABD’nin Suriye planlarını revize etmekte geç kaldırmadı. PKK/PYD’ye Tırlar dolusu silah takviyesinin nedenleri de hemen anlaşıldı. Amaç terör örgütlerini bahane ederek PKK/PYD güçleriyle İdlib’e saldırmak terör koridorunu İdlib’i işgal ederek sağlamak.

Tabi bu arada Rakka operasyonu çoktan unutuldu bile. Hatta PKK ve DAEŞ örgütleri arasında dostluklar karşılıklı jestler geri çekilmeler bile yaşandı. Netice de tasmalarının sahibi aynı.

ABD öncülüğünde ki şer güçlerin Irak ve Suriye’de ki planları son günlerde yeniden start aldı. Kuzey Irak’ta Barzani kalkışması ile Suriye’de ki harita çizimlerinin amacı aynı. Bölgede ki enerji kaynaklarına el koymak ve bunların pazarlaması için Akdenize bir koridor açmak. İkinci önemli plan bölgede kurulacak terör devletleriyle Müslümanların huzursuzluğunu kalıcı hale getirip İsrail’i güvende tutmak.

Avantajımız, yapılan planların artık daha net görülmesi ve bölgede uyanışın başlamış olması. Bu olumlu gelişmenin miladı da Türkiye’de ki değişimdir.

Ülkemize yapılan dahili ve harici saldırılarının temelinde güneyimizde sınırların tekrar çizilmesi, yani yeni Sykes- Pikot planlarının devreye sokulmak istenmesi yatmaktadır. Allah yardımcımız olsun.

Yeni Yorumlar Kapalı.

isparta mutlu son masaj