logo

18 Ağustos 2018

AYM’den “Türkiye İşçi Partisi” kararı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Türkiye İşçi Partisinin ismi ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesi talebi reddedildi.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının,  “Türkiye İşçi Partisinin ismi ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti  sicilinden terkine karar verilmesi” talebini reddetti. 

Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, Yargıtay  Cumhuriyet Başsavcılığının, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılan bir  partinin isim ve rumuzuyla aynı olduğu gerekçesiyle Türkiye İşçi Partisinin isim  ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesini  talep ettiği hatırlatıldı. 

Söz konusu talebe ilişkin parti savunmasında, Anayasa Mahkemesi  kararıyla 1971 yılında kapatılan Türkiye İşçi Partisinin 1975 yılında aynı isim  ve amblemle tekrar kurulduğunun, bu partinin de 1980 askeri darbesiyle diğerleri  gibi feshedildiğinin belirtildiği aktarıldı.

Daha sonra 19 Haziran 1992 tarihli ve 3821 sayılı kanun ile 16 Ekim  1981 tarihli ve 2533 sayılı Siyasi Partilerin Feshine Dair Kanun’un Yürürlükten  Kaldırılmasına ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına  İlişkin Kanun hükümlerine göre, Türkiye İşçi Partisinin 2010 yılında tekrar  kurulduğu ve 2017 yılında kapanma kararı aldığı kaydedildi.

Söz konusu duruma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının herhangi bir  itirazının olmadığı, bunun “zımni kabul” anlamına geldiği ve bu durumun da  kazanılmış bir hak oluşturduğuna değinilen savunmada, ayrıca 2820 sayılı kanuna  1992’de eklenen ve Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılan siyasi  partilerin isim, amblem ve rumuzlarının kullanılmasını yasaklayan düzenlemenin,  bu hükümden önce kapatılan partiler hakkında uygulanmak suretiyle geçmişe  yürütülmemesi gerekti ifade edildi.

“İsmini ve rumuzunu kullanmasında bir engel bulunmamaktadır”

Anayasa Mahkemesi kararında, Türkiye İşçi Partisinin 2533 sayılı  kanunla feshedilmiş bir parti olduğu, 3821 sayılı kanunda “Milli Güvenlik Konseyi  tarafından çıkarılan 2533 sayılı kanunla kapatılan siyasi partilerin tekrar  kurulmasına, belirtilen süre içerisinde kurulmayan partilerin ise isim, rumuz ve  amblemlerinin başka partiler tarafından kullanılmasına müsaade edildiği”  bilgisine yer verildi.

Yüksek Mahkeme, 3821 sayılı kanunun verdiği söz konusu açık izin  ortadayken 2017 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisinin, 2533 sayılı kanunla  feshedilmiş bir parti olan Türkiye İşçi Partisinin ismini ve rumuzunu  kullanmasında bir engel bulunmadığına hükmetti.

Kararda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Türkiye İşçi Partisinin  isminin ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar  verilmesi talebinin oy birliğiyle reddedildiği açıklandı.

Etiketler: »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

isparta mutlu son masaj