logo

06 Eylül 2018

Erdoğan’a çağrı: Siz görüşseniz daha iyi olur

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, İdlib’deki duruma çözüm bulunması için Türkiye ve Rusya arasında görüşme yapılmasına zaman tanınması gerektiğini vurgulayarak Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “İkinizin yapacağı telefon görüşmesi, Tahran öncesinde dahi büyük fark oluşturabilir’ diye seslendi.

Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi.

İDLİB KONUSU DİKKATLİCE ELE ALINMALI

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki son durumu değerlendiren Mistura, Suriye’de daha önce yaşananlardan ders çıkarılarak mevcut durumun siyasi ve askeri açıdan dikkatlice ele alması gerektiğini vurguladı.

 

Mistura, “İdlib’de savaştan kaçınılmasını dilemeye, umut etmeye ve istemeye devam ediyoruz.” dedi.

ERDOĞAN VE PUTİN’E ÇAĞRI YAPTI

Süreçte çözüme ulaşılması için anahtar konumda olan Türkiye ve Rusya arasında görüşmeler yapılmasına zaman tanınması gerektiğini vurgulayan Mistura, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’e seslenerek “İkinizin yapacağı telefon görüşmesi, Tahran öncesinde dahi büyük fark oluşturabilir.” ifadesini kullandı.

“ERDOĞAN PUTİN İLE GÖRÜŞTÜĞÜNDE MANTIKLI BİR ÇÖZÜM ORTAYA ÇIKAR”

Mistura, Erdoğan ve Putin’in teknik görüşmelerin dışında bire bir görüşmesinin etkili olacağını vurgulayarak “Biliyorum ki Başkan Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Putin ile görüştüğünde geçmişteki görüşmelerde olduğu gibi makul, mantıklı, dramatik olmayan bir çözüm ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

TÜRKİYE-RUSYA-İRAN ZİRVESİ ÖNEMLİ

İdlib’de sürdürülebilir bir sonucun elde edilmesinin imkansız olmadığını vurgulayan Mistura, Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla 7 Eylül’de Tahran’da düzenlenecek Suriye toplantısının önemine de dikkati çekti.

Bir başka haber !!  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zıvanadan çıktılar
Etiketler: » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

isparta mutlu son masaj