logo

Çankırı’da II. İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Gerçekleştirildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından ortak düzenlenen “II. İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri” programı 9 Mayıs 2017 Salı günü gerçekleştirildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü İsmail Gerim, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kavlak, Çankırı İş-Kur İl Müdürü Alim Çaycı, akademisyenler, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptı.
Rektör Ayrancı konuşmasına “ Bugün ülkemizin en önemli konularından biri olan İş Sağlığı ve Güvenliği üzerinde değerlendirmeler yapacağız. Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünyada maalesef her gün ölümlü, yaralamalı ve çeşitli meslek hastalıklarından yüzlerce insan ölüyor. Aslında alacağımız iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ile bunları özellikle bazı alanlarda %98’e kadar önleyebiliyoruz.” diyerek başladı.
Evine ekmek götürmek için çalışan insanların tedbir alınmamasından dolayı iş kazalarında ve kronik meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmesinin çok vahim bir durum olduğunu vurgulayan Ayrancı, “ Bizim alacağımız tedbirlerle bu ölümlü olayları %98 önleyebilme imkânımız varsa bunu önlemek bizim öncelikli yapacağımız işler arasında olmalı ve bunu 1. Önceliğimiz yapmalıyız. Bugün İLO verilerine göre 1,2 milyarı kadın olmak üzere dünyada 3 milyar işgücü bulunmakta ve her 15 saniyede 1 işçi, her gün yaklaşık 6 bin işçi iş kazası ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu çok büyük bir rakam ve çok üzücü bir durum. Bunların mutlaka engellenmesi ve bertaraf edilmesi lazım. Artık günümüzde insan odaklı insan orijinli bir dönem başlamış vahşi kapitalizm dönemi bitmiştir, sosyal anlayışlar hakim olmuştur. Fakat bu yeterli değildir. Sosyal imkanların kullanılabilmesi çağın gerektirdiği önleyici tedbirlerin alınmasına bağlıdır.” dedi.
Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuşmasını “Biz bilgi ve teknoloji üreten akademik bir kamu kuruluşu olarak, tüm gücümüzle İş sağlığı ve İş Güvenliği kültürünü, bilincini ve farkındalığını oluşturarak, bu kazaların ve ölümlerin önlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diyerek tamamladı.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü İsmail Gerim, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunun çok önemli bir konu olduğunu ve bunun Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından sahiplenilmiş olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu anlamda kendilerine teşekkür ettiğini söyleyerek konuşmasına başladı.
Genel Müdür Gerim, daha sonra bakanlık yapısı, çalışma alanları ve Türkiye’de İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerindeki Gelişmeler hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.
Daha Sonra ÇSGB, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Aykut Karakavak, İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenlerin Sorumlulukları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) ve Faaliyetlerinin Tanıtımı (Ulusal ve Uluslararası Projeler),6331 Sayılı İSG Kanunu ve İkincil Düzenlemeleri, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB), Eğitim Kurumları ve Toplum Sağlığı Merkezi (TSM)’nin Görev ve Faaliyetleri, İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri Hekimleri ve Diğer Sağlık Personellerinin Görev, Faaliyetleri ve Sertifikalandırılması konu başlıklı sunumlarını ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Galip Erel ise Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD) ve Ürün Güvenliği, KKD Türleri, Seçimi ve Kullanımı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Piyasa Gözetimi ve Denetim (PGD) Faaliyetleri başlıklı sunumlarını yaptılar.
Programın son bölümünde ÇSGB, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Hülya Ünver, İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz, Kişisel Koruyucu Donanım Test Laboratuvarı, Sağlık Gözetimi Faaliyetleri, Asbest Söküm Uzmanlığı ve Pnömokonyoz Okuyucu Eğitimleri,İş Hijyeni Laboratuvarlarının Yetkilendirilmesi, Kontrol Belgesi İşlemleri başlıklı sunumlarını ve son olarak ta İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kavlak, İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünün Önemi hakkında bilgilendirme yaptı.
Program soru cevap bölümü ile sona erdi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

isparta mutlu son masaj