logo

07 Haziran 2019

Bir yılda 50 bin parça plastik yiyoruz!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre ortalama olarak bir insan bir yılda 39-52 bin arasında plastik tüketiyor.

Kanada’da gerçekleştirilen ve yeme içme alışkanlıklarının incelendiği araştırmaya göre, havadan da mikroplastik solunumu yapılıyor. Bu değerler de dikkate aldındığında insanın vücuduna ortalama bir yılda 121 bin partikül plastik giriyor. 

İnsan vücuduna giren mikroplastiklerin sentetik kıyafetler, araba lastikleri hatta kontakt lenslerden bile yayılma ihtimali mevcut.

Kanadalı araştırmacılar, maddelerde bulunan mikroplastik verilerini, Amerikalıların yeme – içme alışkanlıkları ve şekilleri ile karşılaştırarak, yetişkin bir erkeğin yılda ortalama 50 bin partikül yediği, hava kirliliği de baz alındığında sayının 121 bine çıktığı bulgusunu elde etti. 

Çevresel Bilim ve Teknolojisi dergisinde yayınlanan araştırmada, sadece plastik şişeden su içmenin bu sayıya 90 bin partikül daha eklenmesi gerektiği söyleniyor.

Uzmanlar, yutulan mikroplastiklerin sağlığa ne derece etki ettiğinin hala netleştirilemediğini bildirdi ve eklediler; “Çapı 130 mikrondan küçük parçacıklar potansiyel olarak insan dokularına yerleşebilir ve bağışıklık tepkisi oluşturabilir.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.