logo

20 Ağustos 2017

Değişim ve yenilenme

ali taş yazıları2019 seçimleri ile birlikte AK partinin gündemine değişim ve yenilenme arzusu da girmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ bazı teşkilatlarda metal yorulması görüyorum” sözleri ile başlattığı rüzgar, daha sonra giderek köklü bir değişim olacağı ümidine dönüştü.

Erdoğan’ın arka arkaya yaptığı çağrılar bazı iyi niyetli teşkilat başkanları tarafından olumlu karşılandı ve istifa edilerek Genel Başkana kolaylık sağlandı. Ama kimi İl başkanları ise “bizde metal yorulması yok” diyerek aslında metallerinin çürüdüğünü de gösterdi.

İki örneği vermemde ki maksadım, Erdoğan’ın işinin kolay ve zor yanlarını göstermek içindi. AK parti merkez ve kitle partisi. Parti’nin bu kadar yıl iktidarda kalmasının sırrı da merkezde olmasıdır. Merkez partilerinin en önemli özelliği her türlü görüşe kapılarını açık tutmalarıdır. Hangi görüşte olurlarsa olsun iyi niyetli, vatan sevgisi ve hizmet etme arzuları öncelik olanların siyaset yapabilmelerine zemin hazırlayan merkez partilerinin karşılaştığı en büyük tehlike ise, uyumsuz ve iyi niyetli olmayan insanlarında partiye sızmalarının mümkün olmasıdır.

Hatta bu tiplerin manevra kabiliyeti geniş olmasından dolayı, kısa zamanda üst taraflara fırladığı da sık karşılaşılan bir durumdur. Ankara’da bulunmam sebebiyle değişik illerden gelen arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde aynı sıkıntılarla karşılaşıldığını anlıyoruz.

Siyasi faaliyetler de, vatana hizmet aşkı öncelik olan insanlara daha çok fedakarlık etme payı düşmektedir. En azından benim gözlem ve tecrübelerimden tespitim bu yöndedir. Erdoğan’ın çağrısında sonra istifa eden il başkanları bunun en son örnekleridir.

AK partiye kurulduğu yıllarda muhalefet etmiş, karşı partilerde faaliyet göstermiş, ama daha sonra AK partinin hizmetlerini görmüş ve partiye katılmış insanları tanıyorum. Bu insanların hiçbir çıkar beklemeden gece gündüz çalıştığını da gördüm ve biliyorum.

AK parti kurulduğu zaman muhalefet eden, bir iki seçim geçtikten sonra AK partinin daha uzun yıllar iktidarda kalacağını anlayıp partiye dahil olanları da gördüm. İşin garibi ikinci şıkta ki bu kişilerin AK partiye çabuk intibak sağlayıp menfaat toplamada en ön safta yer aldıkları da bir vakıadır.

Yukarıda özetini çıkardığım örnekleri az veya daha fazla gören ve tespit eden partililer ve partisiz vatandaşlar vardır. Zaten görülenlerin gerçek olması ve şikayetlerin yükselmesi Cumhurbaşkanı’nı harekete geçirmiştir. Deyim yerindeyse cerrahi müdahaleye itmiştir.

Erdoğan’ın müdahale sinyali vermesi nasıl geniş kitleler tarafından sevinçle karşılandıysa, bundan rahatsız olanları da endişeye sevk etmiş ve tedbir almaya yönlendirmiştir.

AK partide yapılacak teşkilat seçimleri değişime ayak direyenlerle değişimi isteyenler arasında geçecektir. Değişimi isteyenlerin en büyük avantajı Erdoğan’dır. Değişime karşı olanların avantajı ise kurnaz ve değişken olma kabiliyetleridir.

Bu mücadele takdir edersiniz ki, sadece Erdoğan’ın üzerine yıkılarak kazanılmaz. İyi niyetli insanların siyasi kabiliyetlerini güçlendirmeleri, kendilerini yenilemeleri ve cesaretleriyle kazanılır.

Türkiye bugünlerde Dünya siyasetinde ağırlığı olan, dikkate alınan bir ülke haline geldiyse, bunda Türkiye’nin klasik dış siyaset anlayışından çıkması ve proaktif bir siyaseti benimsemesiyle mümkün olmuştur.

AK partide siyaset yaparak ülkeye hizmet etmek isteyen siyasetçiler de, artık klasik çizgilerden çıkmalı, Erdoğan’ın parti de başlattığı “değişim ve yenilenme” projesine katkı vermelidir.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

beylikdüzü escort