logo

Papaz yahnisi mi? Sarımsaklı et mi?

ibrzenPapaz yahnisi mi? Sarımsaklı et mi?

“Memlekette önce sarımsaklı etler bozuldu, sonra her şey”

Geçen hafta yerel ve ulusal basında gündemdeydi. Çankırı’nın yemek ve sofra kültüründe önemli bir yeri olan “Çankırı sarımsaklı et” yemeği Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillenmiş.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, düzenlenen törende, Çankırı’nın ince ekmek muskası, kaya tuzu ve küpecik peyniriyle ilgili tescil işlemlerinin de sırada olduğunu söylemiş.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de bir ülkeyi, bir şehri tanıtmanın yolunun mutfaktan geçtiğini vurgulamış.

Ve devam etmiş; 

“Bizler köklü ve zengin mutfak kültürüne sahip bir şehrin halkıyız. Bize düşene böyle bir mirasa hakkını vererek sahip çıkmak, markalaştırmak, diğer tüm şehirlere ve hatta dünyaya tanıtmak ve ticari platformlarda yer almalarını sağlamak.” ifadelerini kullanmış.

Törenin sonunda protokol üyeleri Çankırı’ya özgü meyve ve yöresel yiyeceklerden oluşan sergiyi gezerek, Çankırı’nın lezzetlerini tatmış.

Fotoğraflarda gördüm,  (anca fotoğraflar da görebiliyoruz) sergi de neler yoktu ki?

“Sızguçlu tarhana çorbası, Tutmaç çorbası, Etli yaprak sarması, İri hamur, Pıhtı, Yazma çöreği, İnce ekmek muskası, (burada muskaya da bir parantez açayım, eşime ilk defa “hafta sonu muska yapalım mı?” dediğimde,”ben muskacı hoca bilmem ki” demişti, zamanla öğrendi, annemin yaptığına benzemesede arada bir yapar) Küpecük peyniri, Yumurta tatlısı, Höşmerim (Balıkesir’in höşmerimine benzemez) Kızılcık eyşisi ( ikram da üstüne ‘kızılcık şerbeti’ yazmışlar, mucidi olan rahmetli eski valimizin kemiklerini sızlatmayın) Tuzda elma tatlısı (yeni icat olsa gerek) Sazcağız’ın karpuzu, Kızılırmak’ın kavunu ve Çankırı’nın keleği” 

Ve mideler kavi olunca, tüm bunları hazmetmek için yine meşhurlardan “bamya çorbası.”

İkram da bir tek, “Karaköprü hıyarı” yokmuş, tek eksik oymuş.

Şehrimiz için uğurlu kademli olsun.

Başta “Karaköprü hıyarı” olmak üzere, “Küpecük peyniri” ve “Sarımsaklı Et” üstüne bu güne kadar onlarca yazı yazdık, uzmanlık alanıma girer, bu uğurda altmış yaşımızdan sonra ikinci üniversite olarak ‘gastronomi  ve mutfak sanatları’ okuduk, (aslı aşçılık böyle daha havalı oluyor), “Sarımsaklı Et’in” hikayesini yazdık. 

Haberlerden öğrendiğimize göre, Çankırı Belediyesi önderliğinde oluşturulan denetim kurulu, Çankırı Belediyesi’ne bildirim yaparak izin alan ve “Çankırı Yumurta Tatlısı” ile “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeğini müşterisine sunmak isteyen işletmeleri denetleyecekmiş.

Sonuç olarak;

Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen’in dikkatlerine!

Amaçları, ülke genelinde katıldığı seminer ve festivallerde Çankırı’nın zengin ve köklü mutfağını tanıtarak ülke sınırları dışına çıkarma çabası içinde olan, idealleri, hayalleri ve bu konuda projeleri olan, bir dernek çatısı altında toplanmış, Çankırı’nın yetenekli, genç aşçı ve şeflerinide bir dinleyin, oluşturacağınız denetim kurullarında görevlendirin, lütfen şahıslara bağlı kalmayın.

Tescilli “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeği hakkında sağda solda, Çankırı’ya özgü böyle bir yemek olmadığını sarımsaklı et’in aslının “papaz yahnisi” olduğunu, bozulmuş, kokmuş et’in soğan ve sarımsakla pişirilmesi ile böyle bir yemeğin ortaya çıktığını, olur olmaz yerde anlatan kişilere karşı da dikkatli olun.

Sahip çıktığınız bu mirasa, şehrin köklü ve zengin mutfak kültürüne, inanmayan kişilerle lütfen yola çıkmayın. 

Bir şey biliyoruzda söylüyoruz.

Saygılar bizden.

Merak edene: “Sarımsaklı Et’in Hikayesi”

  http://ibrahimzencirci.blogspot.com/2015/08/sarmsakl-etin-hikayesi.html 

 

Bir başka haber !!  'Türkiye güçlü ve büyük ülke olmak zorundadır'
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

beylikdüzü escort